Marka Waterman, tak silnie kojarzona z Francją, ma swoje korzenie w Ameryce, a dokładniej w Nowym Jorku, gdzie w 1883 roku Lewis Edson Waterman założył manufakturę piór wiecznych. To on opatentował formę pióra wiecznego, jaką znamy do dzisiaj. Firma rozwijała się w błyskawicznym tempie. W 1926 roku część produkcji przeniesiono do Francji, a w 1967 roku już przeważającą jej część. Sam Lewis Edson Waterman umarł w 1901 roku na Brooklynie. Marka Waterman zyskała wielką renomę i stała się symbolem prestiżu i elegancji. Warto nadmienić, że jest również w posiadaniu marki Parker.

Butelka Watermana jest tak charakterystyczna, że nie idzie jej pomylić z żadną inną marką. Wykonana z grubego szkła posiada specyficzne skośne ścianki boczne, umożliwiające postawienie jej na boku, aby ułatwić zaczerpnięcie atramentu. W tym celu posiada również krótką i szeroką szyjkę, zakręcaną twardą plastikową nakrętką. Na przedniej ściance naklejono etykietę z nazwą marki i koloru, oraz pojemnością butelki (w przypadku Watermana jest to zawsze 50 ml). 

Wymiary butelki to: 

38 mm długości u podstawy 

63 mm w najdłuższym miejscu 

37 mm szerokości 

65 mm wysokości 

Ocena Wstępna Atramentu wygląda następująco: 

Butelka jest zmyślna i elegancka. Jej kanciaste kształty, przypominające plaster miodu wyróżniają ją z tłumu. Do tego posiada dodatkową funkcję, więc zasługuje na 6 punktów

Inspired Blue nie posiada mieniących się cząsteczek, zatem otrzymuje 0 punktów za shimmering.

Średnia cena atramentu wynosi 36,63 zł.

 Mamy zatem: 

Ocena Wstępna Atramentu to 8,19

Czas na testy terenowe. Do testu, jak zawsze, wykorzystuję papier Rhodia (80 g/m2) i pióro Jinhao x450.

Czas schnięcia atramentu to znacznie powyżej 30 sekund. Daję 0 punktów.

Przepływ Inspired Blue oceniam jako bardzo dobry. Atrament zawarty jedynie w sekcji pióra wystarczył na napisanie 441 "kałamarzy". Otrzymuje za to 1,5 punktu.

Za butelkę o pojemności 50 ml przyznaję 0,75 punktu

Kolor Inspired Blue jest uważany powszechnie za turkusowy. Odcień jest jaśniejszy niż turkusowy Pelikan, ale ciemniejszy niż turkusowy Duke. Najbliżej mu do turkusowego Faber-Castell. Kolor jest nasycony i głęboki z tendencją do cieniowania.

Czas na Ocenę Końcową Atramentu: 

Po podłożeniu wartości pod wzór otrzymujemy: 

Ocena Końcowa Atramentu Waterman Inspired Blue wynosi 18,42

Kolejny solidny turkusowy atrament. Waterman udowadnia, że jakość może iść w parze z przystępną ceną. Jest to naprawdę konkurencyjna pozycja dla pozostałych marek atramentów i godny polecenia produkt dla wszystkich, którzy z atramentami Watermana nie mieli jeszcze do czynienia.

Comments
* The email will not be published on the website.