Firmę Faber-Castell założył w 1761 roku Kaspar Faber. Jako stolarz rozpoczął produkcję drewnianych ołówków. Zyskały one popularność, jednak do znaczącego rozwoju spółki doszło dopiero w 1839 roku, kiedy to baron Lothar von Faber poprowadził firmę. Nie tylko wymyślił sześciokątny ołówek, tak dobrze dzisiaj znany, ale zaczął też w 1840 roku sygnować produkty imieniem zakładu. Były to pierwsze markowe przybory do pisania na świecie. W 1898 roku wnuczka Lothara von Fabera wyszła za hrabiego Aleksandra z Castell-Rüdenhausen. Tak powstał nowy ród hrabiowski Faber-Castell, od którego pochodzi współczesna nazwa marki. Obecnie firma Faber-Castell słynie z produkcji przyborów do pisania, rysowania i projektowania.

Buteleczka o pojemności 30 ml ma dobrze nam znany z atramentów Pelikana klasyczny kształt. Posiada krótką szeroką szyjkę, wykonaną z grubego plastiku nakrętkę i etykietę na froncie, na której znajdziemy podstawowe informacje o marce produktu, pojemności i kolorze.

Wymiary butelki to:

42 mm długości u podstawy

57 mm w najdłuższym miejscu

36 mm szerokości

58 mm wysokości wraz z nakrętką

Średnia cena atramentu to 17,96 zł.

Ocena Wstępna Atramentu  wygląda następująco:

Butelka jest klasyczna ale wielofunkcyjna, więc przyznaję jej 5 punktów za design. 

Faber-Castell Royal Blue nie posiada mieniących się cząsteczek, więc w tej kategorii otrzymuje 0 punktów.

Mamy zatem:

Ocena Wstępna Atramentu wynosi 8,47

Możemy przejść teraz do testów praktycznych (papier Rhodia 80 g/m2) za pomocą pióra Jinhao x450.

Czas schnięcia atramentu to ponad 30 sekund. Za to mogę przyznać nie więcej jak 0 punktów.

Przepływ atramentu oceniam jako bardzo dobry. Atrament zawarty jedynie w sekcji pióra wystarczył na napisanie 443 "kałamarzy". Przyznaję za to 1,5 punktu.

Za 30 ml pojemności buteleczki przyznaję 0,5 punktu.

Kolor Royal Blue jest niemal identyczny jak ten Pelikanowski. Jest to ciemny niebieski, wpadający delikatnie w fiolet. Posiada lekką tendencję do cieniowania.

Możemy przejść do Oceny Końcowej Atramentu, która wygląda tak: 

Podkładamy punktację pod wzór i otrzymujemy:

Ocena Końcowa Atramentu wynosi 16,94

Klasyczny kolor atramentu Faber-Castell zdecydowanie się broni. Jest to solidny atrament, który, gdyby nie długi czas schnięcia, poszybowałby pewnie na sam szczyt rankingu. Mówiąc szczerze nie spodziewałem się tak mocnej pozycji po firmie handlującej ołówkami. ;)

Comments
* The email will not be published on the website.